Tasarım

3D Baskı Teknolojileri Kullanılan Sektörler Nelerdir?

3D Baskı Teknolojileri özellikle tüm sektörlerin genel olarak ortak sorunları maliyet, üretim kapasitesi, hammaddeye ulaşım zorluğu, işçilik kalitesi ve daha niceleri için önemlidir. Bu gibi sorunları ortadan kaldırması adına yıllarca çeşitli üretim yöntemleri ortaya konuldu. Bununla ilgili son ve en başarılı yöntemlerden bir tanesi 3D baskı üretim teknolojisi oldu. 3D baskı teknolojileri bu denli bütün üretim sektörüne destek olması beklenemeyen bir çağ açtı. Bu sebeple birçok sektör bu sektörden faydalanmaya başladı, peki nedir bu 3D baskı teknolojilerinin kullanıldığı sektörler?

3D baskı Teknolojilerinin Kullanıldığı Sektörler

Öncelikle belirtmek gerekir ki neredeyse kullanılmayan sektör yok denecek kadar azdır. Bu sektörler içerisinde otomotiv sektöründen başlayarak eğitim ve hatta tıbbi ekipmanlara kadar birçok alan bulunmaktadır. 3D yazıcıları en sık kullanan sektörler kısaca şu şekildedir:

Mühendislikte 3D Baskı Teknolojisi

Mühendislik adına çeşitli üretim teknikleri arasında en önemlilerinden birisi de 3D baskı teknolojileri… Özellikle araştırma ve geliştirme aşamasında ortaya çıkan ürünlerin prototip düzeyinde üretimi için önemli bir aşamadır. Bu üretim adımı ile birlikte asıl ürün üretimi öncesinde imalat kusurlarını ve tasarlama hatalarına kadar birçok detayı görebilme imkanı sunmaktadır. Ar-Ge süreçlerinde hem zaman hem de maliyet adına tasarruflar sağlamaktadır.

Mühendislikte 3D Baskı Teknolojisi

Eğitim Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

Eğitim ve öğretim çağındaki öncelikle ilkokul ve ortaokul düzeylerinden başlayarak üniversite seviyelerine kadar yaygın olarak kullanılmaktadır. Eğitimde robotik vb. alanlar hakkında fikir edinip, üretim yapabilme fırsatı sunmaktadır. Bununla beraber öğrencilerin somut bir şekilde işleyerek öğrenebileceği çeşitli alanlar çıkarıp, yaratıcılığı perçinlemektedir.

Eğitim Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

Otomotiv Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

Bilinen en büyük markalardan olan Audi, Honda gibi markaların da sektörel olarak 3D baskı teknolojileri kullanıldığı bilinmektedir. 3D baskı teknolojileri konusunda test ve Ar-Ge amaçlı olarak kumanda paneli bölgesindeki bazı parçalardan başlayarak diğer tüm yedek parçalara kadar üretim sağlayabilmektedir. Bu sayede hem üretim hızı artmış olup hem de üretim maliyeti minimize edilmektedir.

Otomotiv Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

Mimarlık Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

İlk çıkış yaptığı dönemlerde 3D baskı makinesi teknolojisinin mimari açıdan küçük maket yapmaktan öteye ciddi bir yardımı dokunmamaktaydı. Fakat artık bu durum maket üretiminin çok dışına çıkarak büyüdü. Artık bu durum gerçek boyutlu maketler üzerinden yürümekte ve üretim öncesi çalışmalar bu yöne doğru kaymaktadır. Mimarlık için zaman her şeyden önemliyken bu denli zamandan tasarruf ettiren bir sistem olması ciddi tasarruflar sağladı.

Mimarlık Sektöründe 3D Baskı Teknolojisi

Medikal Ürünlerde 3D Baskı Teknolojisi

Sağlık sektöründe sıklıkla başvurulan protez sistemi 3D printer baskı ile birlikte daha kaliteli bir içerik sunmaya başladı. Protez uzuv üretimi sayesinde kişilerin konforu artmakta ve aynı zamanda estetik bir görüntü sağlamaktadır. Ek olarak ilerleyen süreçlerde 3D baskı projeleri ile doğrudan yapay organ üretimi ve kullanımı çok ütopik gelmemelidir.

Medikal Ürünlerde 3D Baskı Teknolojisi

En nihayetinde 3D baskı teknolojilerinin kullanıldığı sektörler içeriği sebebiyle daha birçok alanda küçüklü/büyüklü kullanılmaktadır. Popüler ve kullanımı sık olanları sizler için listeledik. Yazı hakkındaki yorumlarınızı yazmayı unutmayın. 🙂

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz;

3D Baskı Teknolojilerinin Kullanıldığı Sektörler Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Mesaj Gönder...
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Scan the code
MetoTechs'e Hoş Geldiniz. Size nasıl yardımcı olabiliriz? :)